Szemere László emlékére

Szemere László a magyar gombászat emblematikus személyisége. A szakmabeliek, ismerősei és tanítványai is: mindenki nagy tisztelettel és szeretettel emlékeznek rá. 

Ő valóban sokoldalú ember volt. Erdélyi közigazgatásbeli munkáját (Trianont) követően Budapesten a Magyar Madártani Intézet munkatársa, majd az állami növényélettani központ Gombászati Osztályának vezetője. Később nyugdíjasként Somogy megyében élt, végül hosszú éveken át a bakonyi Hárskúton; s e vidéki helyszínein is aktívan kutatta a kalapos és föld alatti gombákat, írta szakcikkeit, a hazai és a nemzetközi szakmával is tartva a kapcsolatot. Munkásságával hathatósan segítette a gombászati szakéletet. 

Az 1926-ban megielent kis könyve évtizedekig az egyetlen jól használható kézikönyve volt az erdőjáró, gombagyűjtő embereknek. Tananyaga is az általa elsőként megszervezett hazai gombaszakértői tanfolyamoknak — mozgalma tette lehetővé, hogy nagyobb piacainkon az alkalmi gombagyűjtők megvizsgáltassák, hogy a kosaraikban mik az ehetők és mik nem azok. Az ő akvarelljei illusztrálják egy napjainkban  megjelent gombagyűjtő kézikönyvet is.

A föld alatti gombákról írt magyar nyelvű könyve a hazai szarvasgombász-életet támasztotta fel, és vált annak napjainkig is ikonikus tananyagává. Ennek a Mezőgazdasági Kiadónál megjelent első kiadása példányai már rég hozzáférhetetlenné válása okán adta ki az Első Magyar Szarvasgombász Egyesület ezt újra. -- Ez a mű a Kárpát-medence német nyelven megjelent szarvasgomba-monográfiájának a rövidített változata, mely mű az Akadémiai Kiadónál jelent meg — és ami óriási nemzetközi sikert aratott, mai napig tartó szakmai megbecsülést hozott a számára. 

A drága csemegének számító szarvasgombának nem csak a keresését-tudományos kutatását népszerűsítette, hanem a termesztésére is tett kezdeményező kísérletet, erdészeti segítséggel.  -- Napjaink termesztői az ő nyomdokaiban is haladnak. 

Szakirodalmi munkássága során, -- könyvei mellett -- több mint 200 dolgozatot írt melyek kezdetben jobbára madártaniak, a későbbiek pedig már inkább mind gombászati tárgyúak. -- A Bakony gombavilágát monografikusan is összefoglalta. -- Az Országos Erdészeti Egyesület Clusius Emlékérmét az elsők közt kapta meg. 

Élete folyamán közel ezer gombaakvarellen ábrázolta a gombavilágot, elsősorban a kalapos gombákat. E képek illusztrációként történő felhasználásával tervezett gombamonográfiája sajnos kézíratban maradt, de hatalmas képanyaga múzeumban nyert elhelyezést. 

Sokrétű munkásságával a tudományos élet mellett elősegítette, hogy a nagyközönség minél jobban megismerhesse-megszerethesse a madarakat-erdőt: a természetet; a gombákat veszély nélkül fogyaszthassa; a szarvasgombászatjó elfoglaltság és még üzletileg is hasznos tevékenység lehessen, ráadásul még ez is erősíthesse hazánk nemzetközi hírnevét! 

Szakmai emlékét és emberi egyenességét számos módon is kegyelettel őrzi az utókorunk. Egykori iskolájában, ahol középiskolát és jogot végzett, Sárospatakon szaktantermet neveztek el róla, Hárskúton a nevét utca viseli, emléktáblával. Szarvasgombász Egyesületünk az arcképével díszített Szemere-emlékéremmel tiszteli meg az arra legérdemesebbeket. Nevét több gombászati szakcsoport és társaság viseli; tudományos és ismeretterjesztő munkásságát a zirci Bakony Természettudományi Múzeum állandó kiállításrészén mutatja be. Munkásságáról még a Tudományos Akadémián is hangzott elheszámoló. 

Kegyelettel emlékezünk rá szakmai tisztelői-barátai nevében is.


Jaskó György (Szemere László unokája), 2021 

A beszéd a Farkasréti temetőben hangzott el, Szemere László urnájának az Akadémiai Parcellában történő elhelyezése alkalmából.  

Jaskó György engedélyével Szemere László halálának (1974. december 8.)  ötvenedik évfordulója alkalmából.