DNS vonalkód támogatás 2025

Civilek a gombadiverzitásért projekt
DNS vonalkód támogatás

A Szegedi Gombász Egyesület "Civilek a gombadiverzitásért" projektjét azzal a céllal indította, hogy a nagygombák védelmét szolgálja, a közösségi tudomány segítségével, a kapacitás bővítésével és az adatminőség javításával. Rövid idő alatt egy nagyságrenddel növeltük a nyilvánosan elérhető magyarországi gomba előfordulási adatok számát. Most DNS vonalkód támogatást nyújtunk a gomba adatok minőségének biztosítása érdekében a UNITE, Magyar Természettudományi Múzeum Gombagyűjteménye és a Szegedi Tudományegyetem Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszék segítségével.

Csatlakozás a programhoz

1.  Regisztrálj az alábbi űrlapon, küldjük az azonosító címkéket.

2.  A jól dokumentált gomba mintádat benevezheted azzal, hogy a találatot hozzáadod a CGD DNS támogatás 2025 iNaturalist projekthez.

3.  2025 novemberének végén független bizottság választja ki a feldolgozásra kerülő 100 mintát. 

4.  A mintákat bekérjük és ellenőrizzük.

5a. A beérkezett minták elhelyezésre kerülnek az MTM Gombagyűjteményében.

5b.  A minta egy kis darabját a UNITE DNS laborjába küldjük.

6.  A minta gombagyűjteményi azonosítója és a UNITE hozzáférési kód, ezzel együtt a DNS szekvencia és a taxon név elérhető lesz.

Útmutató gomba mintavételhez

Elbírálás 

A bizottság az alábbi szempontok alapján értékeli és választja ki a mintákat. Döntésüket az iNaturalistra feltöltött fotókra és adatokra alapozva hozzák meg.

A minta jól dokumentált, ha

Kizárás

Gyakori kérdések

K: Miről szól a program?

V: Segítjük azokat a gombászokat, akik a gombadiverzitás megismerése érdekében adatot közölnek, azért, hogy még jobb munkát végezhessenek. Olyan közönségesnek számító fajok esetében is, mint a téli fülőke, begöngyöltszélű cölöpgomba, vöröses nyálkásgomba esetében sem mehetünk biztosra csupán a látható tulajdonságok megfigyelésével, és gyakran a mikroszkópos határozás sem ad elegendő bizonyosságot. Az utóbbi időben feltárt fajok elterjedéséről így alig van információ. Nem is beszélve azokról a fajokról, amelyekkel kapcsolatban a tudomány súlyos, évtizedes tévedésben volt, mint például a lila susulyka vagy a céklatinóru.  

Hasznos gyakori és elterjedt fajok esetében is DNS vonalkód segítségével megerősíteni a határozást, vagy éppen felülvizsgálni, ha a DNS vonalkód alapján más faj valószínűsíthető.


K: Miről nem szól a program?

V: Nem arról szól a program, hogy megússzuk a határozás fárasztó, de izgalmas folyamatát és áthárítsuk azt egy DNS laborra. Legjobb tudásunknak és lehetőségeinknek megfelelően dokumentálnunk kell a minta tulajdonságait és meghatározni a taxont a lehető legnagyobb mélységig.

Nem a ritka fajok egyszeri előfordulásának egyetlen termőtestét keressük ebben a programban. (Talán majd máskor)

Nem új fajok felfedezéséről szól ez a program, habár elvezethet új fajok felfedezéséhez is. Ezért követjük azt a jó tudományos gyakorlatot, hogy minden adat nyilvános, és a minta közgyűjteményben hozzáférhető, így nincs akadálya a további tudományos kutatásnak.


K: Elég egy-két termőtestet lefotózni, vagy a teljes gyűjteményt fotózzam le?  

V: Csak a terepen lefotózott gomba termőtesteiből készítsünk preparátumot. Ebből következően a preparált termőtestek száma legfeljebb a lefotózott termőtestek számával lehet egyenlő. A preparált/szárított mintáról is készíthetünk fotót az azonosító címkével.


K: Mire szolgál az azonosító címke?

V: Egyszerű és praktikus módja annak, hogy elkerüljük a minták összekeverését, helytelen azonosítását, ha a címke végig kíséri a gombákat a tereptől a szárításon át a csomagolásig és szállításig. Praktikus, ha a dokumentumokon/dokumentumokban (spórafotó, spóranyomat) is feltüntetjük ugyanazt a három karakteres azonosítót.


K: Csak a felhívásban felsorolt vármegyékből kerülhetnek be minták a programba?

V: Nem, de azok előnyt élveznek. Egy pont előnnyel indulnak.

 

K: Kit kell személyesen keresni a belépéshez?

V: Az egész folyamat nyílt, mindenki által egyformán elérhető felületen zajlik. A személyes ismeretség garantáltan nem jelent semmiféle előnyt vagy hátrányt.


K: Korábban begyűjtött és preparált minta is bekerülhet a programba?

V: Nem, csak 2025 márciusát követően, a program keretében kiadott címkével azonosított gombapéldányok.


K: A nagyobb termőtestű gombáknál elegendő csak a termőtestek egy részét elhoznom és leszárítanom?

V: Ami a DNS vizsgálatot illeti, ahhoz elegendő volna egy egészen kis darab, de programunk célja egyben a nemzeti gyűjtemény gyarapítása. Ezért kérjük, hogy legalább egy teljes termőtest kerüljön begyűjtésre.